Dana Raunerová

Autorské texty

VÁNOCE

D.R.

VÁNOCE

 

NA VÁNOCE MI NIKDO NESMÍ SAHAT.MÁM JE V SOBĚ ULOŽENÉ JAKO KRABIČKU PRVNÍ I POSLEDNÍ POMOCI.JSOU MNOU PROROSTLÉ,JAK PRORŮSTAJÍ ŽILKY STŘÍBRNÉ RUDY HLUŠINOU. MILUJI JEJICH VŮNI VÍC, NEŽ VŠECHNY SVÉ PRVNÍ LÁSKY. TY JENOM MÁTLY, ROZPLAKÁVALY A UTRÁPENOU MĚ OPOUŠTĚLY. VŮNĚ VÁNOC VE MNĚ NAOPAK ROK OD ROKU BYTNÍ A HOUSTNE A TO JE PRÁVĚ HUSTÝ!

STAČÍ TAK MÁLO A MÁM ZASE PROMOČENÉ TLUSTÉ TEPLÁKY S LACLEM A SNÍH AŽ NAD HLAVU A V KAPSE ZMRZLÉ ČOKOLÁDOVÉ FIGURKY A KUS MANDARINKY. STAČÍ TAK MÁLO A ZASE STOJÍM NA ŠPIČKÁCH, ABYCH NAKOUKLA LEDOVÝM VZORKEM SKLA V HORNÍ ČÁSTI DVEŘÍ DO OBÝVÁKU, KTERÝ UŽ MOŽNÁ PRÁVĚ TEĎ PROPUSTIL SVÝMI ZDMI VŠECHNY DIVY, CO SI DOPOSUD POD VRSTVAMI SNĚHOVÝCH OBLAKŮ A ZA MISKOU BLANKYTU SCHOVÁVALO NEBE. A BLANKYT SE MĚNÍ V KOBALT A ULTRAMARÍN A INDIGO A POZVOLNA PROČERNÁVÁ NEKONEČNOSTÍ VESMÍRU.ZAPALUJÍ SE PRVNÍ JISKRY HVĚZD, VŠECHNO JE TAK DŮVĚRNÉ, BLÍZKÉ, MILÉ, PLNÉ JISTOTY.STRACH TADY NIKDY NEBYL. SLAVNOST ZAČÍNÁ. JEŠTĚ CHVÍLI BUDE POPRSKÁVAT OLEJ POD BÍLÝM MASEM KAPRA PEPY, ZAHALENÉHO DO ZLATA STROUHANKY JAKO SVATÁ RELIKVIE. JEŠTĚ MUSÍM NABLÝSKAT POSLEDNÍ PANENSKÉ JABLÍČKO, JEŠTĚ SE SCHOVAJÍ ZÁSTĚRY A PROMAŠTĚNÉ UTĚRKY A MŮŽE NASTOUPIT KOUZLO.

 

STROMEČEK PRO PANENKY ZE SMRKOVÉ VĚTVIČKY JE NAZDOBENÝ. PRALINKY, NUGÁTY, KOKOSOVÉ ŠPIČKY V ČOKOLÁDĚ DOSTALY TAKY SVÉ POSTÝLKY V RŮŽOVÉM A BÍLÉM HEDVÁBNÉM PAPÍRU A OČEKÁVAJÍ NAPJATĚ, JAKÁ BARVA STANIOLOVÉ SLÁVY JE KORUNUJE NA POSLY BOŽÍ - ANDĚLÍČKY S ROZTŘEPENÝMI KŘÍDLY. MOTAJÍ SE MEZI POLŠTÁŘKY BABIČČINÝCH TLAPEK PUNTÍKOVANÝCH PENÍZKY ROKŮ. JSOU TO TY STEJNÉ RUCE, KTERÉ PEROU PRÁDLO V KOTLI S VROUCÍ VODOU VE SKLEPĚ PLNÉM MYDLIN, JABLK, MRKVE A BRAMBOR.VE SKLEPĚ, KDE TÁTA, TEĎ VÍM, ŽE SE SEVŘENÝM SRDCEM, VYKONÁVAL OREL SMRTI NA KAPRECH, SLEPICÍCH, KACHNÁCH - KAČENKÁCH BÍLÝCH. JELI JSME SI PRO NĚ BLEDĚMODROU OKTÁVIÍ KE STRÝCI JENDOVI.SE SESTROU JE PAK CESTOU HLADILY, LITOVALY, MILOVALY, OPLAKALY A NAZÍTŘÍ SNĚDLY SE STEJNÝM CITEM A LÁSKOU. BYLY BOŽSKÉ, PROTOŽE PRO BABIČKU VAŘIT BYLO POSLÁNÍM OD BOHA.

 

ZAHRÁDKA - POKLADNICE, ŠPERKOVNICE PLNÁ ZELENINY - HRÁŠKŮ, ZELENÝCH PEREL KULATÝCH A SLADKÝCH, ČERNÉ PERLY, RUDÉ GRANÁTY A JANTARY RYBÍZŮ, SKVOSTNÉ KRAJKOVÍ FAZOLÍ, KTERÉ VE SVÉ HŘE NA PRALES PŘEDČILY V OČÍCH DÍTĚTE LIÁNY A ORCHIDEJE. JAHODY SE RŮŽOVÝM PÁSEM SVÉ VŮNĚ SPOJILY S DUHOU I S ČERVÁNKY A TĚŽKÝMI HLAVAMI SVÝCH PLODŮ VYTLAČUJÍ DŮLKY DO KYPRÉ PŮDY. TA SI JE LAKOTNĚ POJISTILA DESÍTKAMI SVOREK Z TĚLÍČEK  HÁĎÁTEK. UŽ ABY ZASE BYLY ZPÁTKY V JEJÍM NÁRUČÍ.

TADY V TOM VYDŘENÉM RÁJI BYL PRAMEN NAŠEHO ŠTĚSTÍ. ODTUD SE KOŠE PLODŮ VČAS VYMANĚNÉ Z KLÍNA ORNICE ODNÁŠELY DO SKLEPA, NA PŮDU, DO SPÍŽE A JEJICH POHYB SMĚREM NA PLOTNU A NA STŮL, ŘÍZENÝ ŽENAMI, TVOŘIL SVÍTÍCÍ OBLOUK SÍLY A ENERGIE.

 

JSOU VÁNOCE. NA PLÁTECH KAMÍNEK SE POD HRNCEM POTÍ NAŘÍZNUTÉ JEDLÉ KAŠTANY, V TROUBĚ  SE PEČOU PŮL I ČTVRTMĚSÍČKY DÝNĚ A VŠECHNO HLÍDÁ KYTKOVANÁ ZÁSTĚRA A STAROSTLIVÉ RUCE, CO UMÍ TAKY "CHYTAT BLEŠKY" VE VLASECH AŽ TO CVAKNE - NEHET O NEHET.

 

JSOU VÁNOCE. JE TO BOLESTNĚ NĚŽNÝ POCIT, NEDRÁSÁ, ALE HLADÍ DUŠIČKU, CO JE NAMĚKKO LÁSKOU K ŽIVOTU.AŽ K SLZÁM, AŽ KE VZLYKŮM, AŽ KE ŠŤASTNÉMU NÁŘKU. V HRUDI SE TA VÁNOČNÍ KOULE ROZPÍNÁ AŽ TO BOLÍ A HŘEJE ZÁROVEŇ.

 

MILUJU VÁNOCE A BREČÍM DOJETÍM I V ČERVNU, KDYŽ ZASLECHNU CINKNUTÍ ZVONKU LUČNÍHO. JAKO KDYBYCH UŽ TEĎ MĚLA ZMRZLÉ PALCE U NOHOU A ROZEHŘÍVALA SI JE VE  VYCHLÁDAJÍCÍ TROUBĚ S PEKÁČEM BOŽSKY ZLATÉ PEČÍNKY ANEBO STEJNĚ ZLATÝCH JABLEK S MÁSLEM V DŮLKU PO OHRYZKU, NOHY V LAVORU S HORKOU VODOU, VÁNOČKA A DORT S CELÝMI PŮLKAMI OŘECHŮ A MANDLÍ, LAVINA ŠLEHAČKY, STUDENÁ RYBA OD VEČERA.

 

VŠECHNY VRSTVY TEPLÁKŮ PROMOČENÉ AŽ NA ZADEK SYČÍ A POUŠTÍ BLAFANCE PÁRY, JAK JE TISKNU NA ROZHICOVANÉ KACHLÁKY V OBÝVÁKU A STROMEK NESKONALE JEMNĚ POBLESKUJE.

 

MILUJI NĚŽNĚ A HLUBOCE TY VZPOMÍNKY I VIZE PROVONĚNÉ VANILKOU, SMOLOU JEHLIČÍ, TĚSTEM NA ROHLÍČKY, ZELNOU POLÉVKOU S HOUBAMI A ROZVAŘENÝMI SUŠENÝMI ŠVESTKAMI. MILUJI TO OVZDUŠÍ PŘEPLNĚNÉ PEROUTKAMI HUS I ANDĚLŮ, LABUTĚNKAMI VLOČEK, CUDNÝMI TŘPYTY V OČÍCH NEVIŇÁTEK, SLZIČEK V NICH I NA JEJICH ŽHNOUCÍCH TVÁŘIČKÁCH.

 

MILUJI TEN ŽÁR DĚTSKÝCH SRDÍČEK PLNÝ NADĚJE VE SPRAVEDLNOST A TOUHY PO ZÁZRAKU.

 

MILUJI VÁNOCE PRO PŘIPOMÍNKU TOHO, ŽE NADĚJE NESMÍ VYPRCHAT DO PRÁZDNA.

 

MILUJI VÁNOCE, I KDYŽ TROCHU BOLÍ. MILUJI VÁNOCE, MILUJI VÁS!

 


Podpis Dany Raunerové