Dana Raunerová

Autorské texty

SLAVIT SE BUDE

Dana Raunerová

SLAVIT SE BUDE! ROZHLÁSILA JSEM PO CELÉ ZAHRADĚ AŽ K ÚPATÍ HORIZONTU,KDE SE ZMÁMENĚ MÍCHAJÍ KOULE SNĚHU S BALÓNY MRAKŮ, ŽE Z TOHO KOLEMJDOUCÍ KOS, PES I JÁ SAMOTNÁ ZTRÁCÍME PŘEHLED, KDE VLASTNĚ ZAČÍNÁ NEBE A KDE KONČÍ PEVNÁ PŮDA POD NOHAMA, A TAK JSME V PODSTATĚ TAK ŇÁK POŘÁD JEDNOU NOHOU V NEBI A TÍM MOŽNÁ MÍRNĚ DEZORIENTOVANÍ.
ALE SLAVIT SE BUDE! O TOM ŽÁDNÁ! TO ODPÍPALY I SÝKORKY A KOČKÁM SOUHLASNĚ ŠKRUNDÁ V BŘÍŠKU.
BLEĎOUNKÉ PAPRSKY ZIMNÍHO SLUNÍČKA V BARVĚ ŽLOUTKŮ Z VAJEC CHUDOKREVNÉ SLÍPKY KURA SNĚŽNÉHO SE V CELÝCH SNOPECH SKLÁDAJÍ V OSTRÉM ÚHLU POZDNÍHO ODPOLEDNE NA SNĚHOBÍLOU ZÁSTĚRU, ŠETRNĚ BALÍCÍ VYKLENUTÉ BŘÍŠKO LOUKY PLNÉ NADĚJE. UŽ ZA MĚSÍC MÁ SVŮJ PRVNÍ TERMÍN PRO PRVOSENKY A SNĚŽENKY. TY SE UŽ DOST ODVÁŽNĚ VRTÍ A VSTUPUJÍ TAK NECHTÍC DO SNŮ KRTKŮ , SLEPÝŠŮ A ŽÍŽAL.

JE SICE STÁLE JEŠTĚ DOST DLOUHO DO VEČERA, ALE SLUNCE UŽ OPÍRÁ UNAVENOU HLAVU O ZÁHUMENEK PANA MACKA A PASÍRUJE SE SKRZ PLAŇKOVÉ SOUSEDOVO ANO - NE. OMOTÁVÁ LOUKU PROUŽKY NAMODRALÝCH STÍNŮ S NÁZNAKY TŘPYTU HRSTIČEK KŘIŠŤÁLKŮ.
LOUKA JE ZMATENÁ JAK PRVORODIČKA I PO TĚCH STOLETÍCH A ČERVÁNKY JÍ DOZDOBUJÍ RUMĚNCEM NEVINNOSTI.
KDO BY TOMU VĚŘIL?
ČAS ŽENE DĚNÍ SVĚTA PŘED SEBOU, JAK PASÁČEK HOUF BÍLÝCH HUSÍ. VŠECHNO JDE JAK PO DRÁTKÁCH.
SLUNCE SE UŽ S PŘIVŘENÝMA OČIMA BRADOU DOTÝKÁ OHRADY Z POVALŮ U BOKŮ LOUKY A JE ROZKOŠNĚ ZMOŽENÉ, A PŘESTO JEŠTĚ CEDÍ POSLEDNÍ HRSTI SVĚTLA KRAJKOU PLETIVA, CO ZDOBÍ LOUCE PODOLKY SPODNIČEK.
SLÁBNOUCÍ SVIT SE TEĎ TLAČÍ ČÁRKOVÝM KÓDEM PLOTU NATLUČENÝM DALŠÍM SOUSEDEM PŘI POSLEDNÍM PŘECEŇOVÁNÍ VLASTNÍHO ZPŮSOBU EXISTENCE.
BLEDÉ PROUŽKY SVĚTLA TAK JAKO SVAZEČKY KŘEHKÝCH PÓRKŮ ULÉHAJÍ V TICHÉM ROZECHVĚLÉM NAPĚTÍ NA STŘÍBŘITÝ TÁC Z LEDOVÉ KRUSTY, CHRÁNÍCÍ LOUKU PŘED PROMRZNUTÍM.
STAČÍ CHVÍLE NEPOZORNOSTI A VŠE SE MĚNÍ V BÍLÉ KLÁVESY PROLOŽENÉ STÍNY PŮLTÓNŮ. UŽ TO BRZY PŘIJDE!

SLAVNOSTNÍ TABULE V NÁRUČI ZAHRADY JE PROSTŘENA. SLIBUJE NEVÍDANÉ CHODY. ZVLÁŠŤ KOČKY, CO K LOUCE SPÁDOVĚ PATŘÍ, POTĚŠÍ CELÝ LÁN KRUPIČNÉ KAŠE POSYPANÉ SEMÍNKY ZE KŠTIC ZVĚDAVÝCH TRAV. DRBNY! RISKOVALY A NEZAKUTALY SE CELOU ZIMU POD BROKÁT ZÁVĚJÍ!
JINDE JE ZASE POCUKROVÁNA SAZEMI S GENETICKÝMI VZORCI VŠECH STROMŮ, KTERÝMI SE PROKOUSALY PILY MÍSTNÍCH A KTERÉ BYLY NÁSLEDNĚ POZŘENY CHŘTÁNY KOMÍNŮ JEJICH OBYDLÍ.
JINDE PAK PRO ZMĚNU UDĚLAJÍ SVÉ HOVÍNKA PTACTVA BOŽÍHO.
HOSTINA PROPUKLA!
DEN SE UŽ DLOUHO NEZDRŽÍ A ZPOZDILCŮM ZBUDOU JEN KAKAOVÉ INDIÁNKY KRTINCŮ, ZA KTERÉ SE SCHOVÁVAJÍ PARTIČKY ZAFOUKANÝCH OŘEŠÁKOVÝCH LISTŮ A S NABUZENOSTÍ PUBERŤÁKŮ TU ŘEŠÍ SVŮJ NEJVĚTŠÍ PROBLÉM - KAM RAZIT.
CO TŘEBA ZA PRKENNOU BUDKU SUCHÉHO ZÁCHODU?
JO, TO BUDE TA SPRÁVNÁ ŘEŽBA A PAŘBA!

A JAKO POSLEDNÍ SPOJ TU TAK NĚJAK NAZDAŘBŮH PROLETÍ VYPRÁZDNĚNÝ A ODVRŽENÝ IGELITOVÝ PYTLÍK. VZNÁŠÍ SE BEZ HLESU TĚSNĚ NAD VŠÍM. CHVÍLEMI SE TVÁŘÍ JAKO MEDÚZA, PAK LAPE PO DECHU, NADME SE, MĚKCE PROLETÍ VZHŮRU AŽ HO NEVIDÍŠ A POTÉ OBTÍŽEN POZNÁNÍM PADÁ NA DOSAH RUKOU JABLONÍ, STRNULE V NESLYŠNÉ PROSBĚ VZEPJATÝCH K NEBESŮM.
JE JIMI LAPEN A V TU CHVÍLI SE MĚNÍ V RUKÁV METEOROLOGŮV. HLTÁ PLNÝMI DOUŠKY SLÁBNOUCÍ SEVERNÍ VÍTR, JINDY TAK KRUTÝ.

SLUNCE UŽ ZAVÍRÁ OČI.

DEN STAHUJE ROLETY.

ALE…! SLAVIT SE BUDE!

AŽ DO RÁNA!


Podpis Dany Raunerové