Dana Raunerová

Autorské texty

DIVNÝ DEN

Dana Raunerová

ZASE JEDEN DEN PŘEDE MNOU Z DOVOLENÉ, KTERÁ NEMÁ REPETICI. TŘI SETKÁNÍ NA ULICI A ZA DVEŘMI.

PRVNÍ, KDYŽ VYCHÁZÍM Z POŠTY A POTKÁM PANÍ SOUKUPOVOU. DLUŽÍM JÍ UŽ ROK HRUŠKU, JABLKO, ŠVESTKU. UŽ JE NECHCE, ZMĚNILA ŽIVOTNÍ POSTOJ A JEJÍ DCERA NEMŮŽE MÍT DÍTĚ, ŽIJE V NERVOZITĚ - GYNEKOLOG, ASTROLOG, PROLOG K PRVNÍMU DĚJSTVÍ.

PŘÍBĚH DRUHÝ - KRÁMEK PO STROP PLNÝ LILIÍ RŮŽOVÝCH A SLADKÝCH, KOPRETIN A ZÁVOJÍČKŮ, MANDLÍ A HROZNĚ VELKÝCH HROZINEK, AŽ HROZÍ, ŽE JIM PUKNOU TVÁŘE. TÁPU V TOM ŽELÉ ZE ZHMOTNĚLÝCH VŮNÍ JAKO SLEPEC V PEŘINÁCH. PLUJI V TOM ZPOMALENÉM VLÁČNÉM PROUDU MIMO ČAS. PAK SKLEPNE SE MOJE HLAVA VE STAVU BEZTÍŽE S HLAVOU PRODAVAČKY. VZNÁŠÍ SE O TROCHU MÍŇ - BOLÍ JÍ PALEČKY, MALÍČKY A CELÉ RUČIČKY I TY OD HODINEK - MOC KYTIC UŽ SVÁZALA, MRAVENIŠTĚ MANDLIČEK SE PROKUTÁLELO PŘES JEJÍ DLANĚ. CO TEĎ? CO TEĎ NA NĚ? VYLOUHUJ HŘEBÍČEK V MÁTĚ A PORUČ NEZDÁRNÉ HNÁTĚ! BUĎ ZDRÁVA! ZDRÁVA BUĎ! MANDLIČKY, OŘÍŠKY, LILIE - VŠEHOCHUŤ.

PŘÍBĚH TŘETÍ O JIŘINCE. JIŘIČKA, JIŘINKA, JIŘINA. JIŘÍ, NA! VEM´ KOPÍ, VEM´ VIDLE, VEZMI VIDLIČKU. UDOLEJ NEKLID V MÉM SRDÍČKU! DVOJITÝ PŘÍBĚH NA ZÁVĚR - KDY JE NUTNO OTEVŘÍT DVEŘE POPRVÉ, KDYŽ ZVONÍ ZVONEK. ZA NIMI MALÝ A TAK DOJEMNÝ S POHLEDEM PLACHÝCH MYŠIČEK, MALÝ A TAK PRŮZRAČNÝ POD ČERNOU LÁTKOU ŠATIČEK, MALÝ A TAK LÍBEZNÝ, JAK PÍSNIČKA V PODKROVÍ, MALÝ A TAK NESMĚLÝ, KDO NEVĚDĚL TO,TEĎ TO VÍ. MALÝ A TAK VOŇAVÝ PO DÝMU Z PLYNOVÝCH KAMEN, MALÝ A TAK KŘEHOUČKÝ. KRTEČEK? KRÁLÍČEK? KOMINÍK! ÁMEN. MŮŽETE MI PROSÍM ZAPSAT DO NOTÝSKU? MŮŽETE? PAN DOMÁCÍ ULETĚL DO AFRIKY. ČIRYK, ČIRYK, ČIRYKY.VŠECHNY KOMÍNY JSEM VYČISTIL.VŠECHNY. ZMĚNIL JSEM JE S DOVOLENÍM V KOMŮRKY, KDE ŽÍT BY MOHLY JEN NEPOSKVRNĚNÉ PANENKY. PŘÍŠTĚ JE ZAS MOC RÁD ZMĚNÍM! KULATÁ OČIČKA MYŠIČEK, LESKLÁ A DOKOŘÁN A KOLOZUBÝ PŮLMĚSÍČEK ÚSMĚVU?: "VŠECHNO JSEM VYMETL, VŠECHNO, S DOVOLENÍM A DĚKUJI BOŽSKY," ZAS ÚSMĚV S VŮNÍ ROZMARÝNU A NA RUCE MI ZBYLA VŮNĚ DÝMU. „HODNĚ ŠTĚSTÍ, S DOVOLENÍM, HODNĚ ŠTĚSTÍ!“

PAK ZNOVU ZVONÍ ZVONEK - JE NUTNO OTEVŘÍT DVEŘE PODRUHÉ. ZA NIMI ÚSMĚVY PO CELÉ LÍCI, PŘES ČELO, KRK AŽ POD ČEPICI. "MY NEJSME KOMINÍČCI, PANÍ, NÁS POSÍLÁ BŮH!" PAPÁ, PAPÁ, POZDRAVUJTE PÁNA BŮHA ODE MNE. MÁM S NÍM VEČER SCHŮZKU, ABY NEZAPOMNĚL. VYŘÍDÍM SI TO OSOBNĚ. SPÍŠ SPOČÍTEJTE ZVONY, JESTLI ŽÁDNÝ NESCHÁZÍ. MAJÍ DOST ROZLÍTÁNO A VELIKONOCE UŽ JSOU DÁVNO ZA NÁMI. PÁ!


Podpis Dany Raunerové